فیلم آموزش ارتعاشات سیستم های مکانیکی

اساتید برتر
دسترسی نامحدود
یادگیری در همه جا
سرفصل های دوره
پرسش و پاسخ با استاد
آزمون
نظرات

ارتعاشات مکانیکی عبارت است از حرکت نوسانی اجسام و مطالعه نیروهای وابسته به آنها. تمام اجسامی که جرم و کشسانی دارند می توانند نوسان کنند. از اینرو، اغلب ماشینها و سازه های صنعتی تا اندازه ای ارتعاش می کنند، و در طراحی معمولا باید رفتار نوسانی آنها در نظر گرفته شود.
بر خلاف آنچه به نظر می رسد، ارتعاشات پیوند بسیار مستحکمی با زندگی روزمره ما دارد، سیستم تعلیق خودرو، زلزله وارد بر ساختمان، نوای برآمده از یک ساز موسیقی، لرزش ماشین لباسشویی، نوسانات توربین نیروگاه و … از جمله مواردی از سیستم های ارتعاشاتی است که بر زندگی روزمره ما به طور مستقیم و غیر مستقیم تأثیر می گذارد. به کنترل در آوردن این تأثیرات که در اکثر موارد نامطلوب و در برخی موارد مطلوب هستند، نیازمند شناختی کامل و جامع از سیستم های ارتعاشاتی است که هدف این آموزش می باشد.

در این آموزش، سعی خواهد شد تا با بیانی ساده و کاربردی، مفاهیم، روابط و ویژگی های سیستم های ارتعاشی به طور کامل بیان شوند، به طوری که افراد پس از گذراندن این دوره، توانایی مدل سازی و تحلیل یک سیستم ارتعاشی خطی را به دست آورند و پس از آن دانش و تسلط کافی بر طراحی بهینه و مطلوب این سیستم ها را کسب نمایند.
این درس سه واحدی در مقطع کارشناسی رشته های مکانیک و هوافضا تدریس میشود. همچنین درس ارتعاشات از دروس اصلی و پایه ای برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در شاخه کنترل دارند محسوب میشود. همچنین در کنکور کارشناسی  ارشد هر سال 5 سوال از این درس مطرح می شود که پس از مطالعه مطالب این آموزش به راحتی قادر خواهید بود تا به تمامی سوالات مطرح شده پاسخ درست دهید.

همچنین در این دوره تست‌های پنج سال اخیر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک به صورت تشریحی و تستی حل شده است.

سرفصل های این دوره:

فصل 1      مفاهیم اولیه ارتعاشات
فصل 2      ارتعاشات اجباری سیستم های یک درجه آزادی
فصل 3      ارتعاشات اجباری سیستم های چند درجه آزادی
فصل 4      ارتعاشات سیستم های چند درجه آزادی
فصل 5      ارتعاشات سیستم های پیوسته

این فیلم فقط بر روی یک کامپیوتر قابل اجراست.
فصل اول
1
فصل ۱ (نمایش رایگان)
00:40:10 ویدئو

فصل 2 تا 5
فیلم و جزوه سایر جلسات
فایل

این بخش نیاز به سریال فعالسازی دارد